Fakültemiz

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Haziran 1987'deki kuruluş kanunu ile 1988-1989 Akademik yılında Eğitim-Öğretim faaliyetlerine başlamıştır. Tıp Fakültemiz ilk öğrencileri teorik eğitim derslerini, şimdi Fen Edebiyat Fakültesi olarak kullanılan binada almışlardır. Tıp Fakültemizin 2001 yılından itibaren faaliyete geçen şu anki binası gerek derslikleri/mesleki beceri ve muayene laboratuvarlarıyla, gerekse idari ve akademik personeliyle tıp fakültesi öğrencilerinin eğitim süreçlerinin yürütüldüğü yerdir. Tıp Fakültesinin kuzey cephesinde yer alan amfi bloklar ise artan öğrenci sayısı nedeniyle 2010 yılında faaliyete alınarak öğrencilerin kullanımına sunulmuştur.

İlk öğrencilerinin pratik eğitimleri, 1990 yılında kurulan İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesinde şu an Malatya Devlet Hastanesi Fırat Semt Polikliniğinin bulunduğu alanın (Malatya eski Devlet Hastanesi) içerisindeki geçici yapılarda verilmiştir. Sağlık alanında ülkemizin önemli ve modern hastane projelerinden biri olan Turgut Özal Tıp Merkezi, Üniversitemiz kampüs alanı içinde 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın destekleriyle Amerika'da bulunan Houston Methodist Hastanesinin benzeri olarak 1991 yılında inşaatına başlanmış olup, 5 yıl içerisinde tamamlanarak 1996 yılında hizmete girmiştir. 1996 yılından itibaren tıp fakültesi öğrencilerinin pratik eğitimleri Turgut Özal Tıp Merkezinde ilgili öğretim üyeleri tarafından verilmektedir. Houston Methodist Hastanesi ve Turgut Özal Tıp Merkezi arasında yapılan bir protokol gereği, İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerimizin o yıllarda Amerika'ya giderek mesleki becerilerini geliştirmeleri sağlanmıştır. 2012 yılında mevcut İngilizce tıp eğitimi programının yanında Türkçe eğitim programı da açılmıştır.

Kuruluşundan bugüne kadar 1970 öğrenci mezun olmuştur. Mezuniyet sonrası eğitim alanında ise; 31.12.2018 tarihi itibariyle; toplam 963 ana dal uzmanlık öğrencisi, 70 yan dal uzmanlık öğrencisi ihtisas eğitimini başarıyla tamamlamıştır.