22 Haziran 2020

Prof. Dr. Sedat YILDIZ ve Ekibine Tebrikler

Prof. Dr. Sedat YILDIZ ve ekibini Covid-19 kit geliştirme çalışmalarından dolayı tebrik eder başarılarının devamını dileriz.

Fakültemiz Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat YILDIZ ve ekibinde yer alan Dr. Öğretim Üyesi Cihat UÇAR ve Araş. Gör. Faruk DİŞLİ, 45 günlük bir çalışma neticesinde, koronarvirus ELISA test kitleri geliştirdi. Yerli imkânlarla geliştirilen kitlerden birisi boğaz sürüntüsünde virüs antijenlerini ölçerken, diğeri de kanda antikor ölçümü yapıyor. Öte yandan, PCR test kitleri veya lateral flow kitleri (gebelik testine benzer çubuk kitler), yalnızca “var” ya da “yok” şeklinde kalitatif sonuçlar verirken, geliştirilen ELISA kitleri kantitatif sonuçlar da vermektedir. Test kitlerimizden birinin prensibi aşağıda sunulmuştur.

                Test kitlerimizden birinin prensibi aşağıda sunulmuştur.

 

Testin geliştirime sürecinde Fakültemiz Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Barış OTLU tarafından sağlanan inaktive virüs kullanılmıştır. Bu aşamadan sonra seri üretim için bol miktarda inaktive edilmiş virusa ihtiyaç bulunmakta olup bunun için de girişimlerimiz başlamış ve devam etmektedir.