13 Eylül 2018

Muafiyet Sınavı Duyurusu ve Örnek Sorular

Örnek sorular için buraya tıklayınız.

T.C.

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU

 

DUYURU

 

(ZORUNLU HAZIRLIK EĞİTİMİNE TABİ OLAN VEYA ZORUNLU HAZIRLIK EĞİTİMİNDEN MUAF OLMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLER İLE İSTEĞE BAĞLI HAZIRLIK OKUMAK İSTEYEN ÖĞRENCİLER İÇİN)

MUAFİYET SINAVI YAZILI                       : 17 Eylül 2018 13:30

MUAFİYET SINAVI SÖZLÜ                       : 18-19 Eylül 2018   09.00 – 17.00

1- Zorunlu İngilizce hazırlık eğitimine tabi bölümlere kayıt yaptıran öğrencilerimiz için  17 Eylül 2018 Pazartesi saat 13.30’da Yabancı Diller Yüksek Okulu binasında Yabancı Dil Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavının (Muafiyet sınavı) Yazılı aşaması  yapılacaktır. Bu sınavdan başarılı olan öğrenciler 18-19 Eylül 2018 Salı - Çarşamba günleri 09:00-17:00 saatleri arasında ayrıca sözlü mülakat sınavına alınacaktır. Bu sınavlara girmeyenler ya da sınavlarda başarısız olan öğrenciler bir yıl süreli zorunlu İngilizce Hazırlık eğitimi görecektir. Zorunlu İngilizce Eğitiminde dersler 24 Eylül 2018 Pazartesi tarihinde..başlayacaktır.

2- İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık öğrenimi görmek isteyen öğrenciler kesin kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra en geç 17 Eylül 2018 günü saat: 11.00’a kadar, Yabancı Diller Yüksekokuluna İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Eğitimi alma taleplerine ilişkin dilekçeleriyle başvurmak zorundadır. İsteğe bağlı İngilizce Eğitiminde dersler 24 Eylül 2018 Pazartesi tarihinde
..başlayacaktır.

3- Yabancı Dil Seviye Tespit ve Yeterlilik Sınavına sadece zorunlu İngilizce hazırlık eğitimine tabi  öğrencilerin girmesi gerekmektedir. Öğretim dili Türkçe olan diğer bölümlerin servis dersi kapsamında almak zorunda oldukları İngilizce dersinin muafiyet sınavı ayrıca yapılacaktır.

4-  İnönü Üniversitesine E-Devlet sistemi üzerinden kayıt yaptırırken öğrencilerin işaretlemiş oldukları "Hazırlık okumak istiyorum" butonu bu öğrencilerimizin İsteğe Bağlı Hazırlık okuma hakkı elde ettikleri manasına gelmemektedir. Dolayısıyla, İsteğe Bağlı Hazırlık okumak isteyen öğrencilerin 2. maddede belirtilen tarihe kadar Yabancı Diller Yüksekokuluna şahsen başvurup dilekçe doldurmaları gerekmektedir. Dilekçe ile başvurmayan öğrencilerin Hazırlık programına dahil edilmeleri mümkün değildir.

5-Sınavlar Merkez Amfi,Yabancı Diller Yüksekokulu ve Mühendislik Fakültesi binalarında yapılacaktır.17 Eylül 2018 Saat 13.30 Muafiyet Yazılı Sınav Yerleri aşağıdaki gibidir:

GEÇEN YILLARDAN KALAN ÖĞRENCİLER (BÖLÜM FARKETMEKSİZİN)

MÜHENDİSLİK FAK. E BLOK 4 NO’LU SALON

ELEKTRİK VE ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ (I. VE II. ÖĞRETİM)

MERKEZ AMFİ BLOKLARI 2 NO’LU AMFİ

ULUSLARARASI İLİŞKİLER (I. VE II. ÖĞRETİM)

MERKEZ AMFİ BLOKLARI 3 NO’LU AMFİ

ULUSLARARASI TİCARET VE İŞLETMECİLİK

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ E BLOK 2 NO’LU SALON

MOLEKÜLER BİYOLOJİ VE GENETİK

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ E BLOK 1 NO’LU SALON

İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ

YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU 3. KAT 1 NO’LU SALON

İNGİLİZ DİLİ VE EDEBİYATI

YABANCI DİLLER YÜKSEOKULU 3. KAT 2. NO’LU SALON

TIP (YENİ KAYIT)

MERKEZ AMFİ BLOKLARI 1 NO’LU AMFİ

TIP (YATAY GEÇİŞ)

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ E BLOK 3 NO’LU SALON

6- Hazırlıktan muaf sayılabilmek için hem yazılı hem de sözlü sınava girmek ve her iki sınavdan 70 üstü puan almak gerekmektedir.

7- Yazılı sınavı geçip sözlü sınava gireceklerin ve hazırlık okuma hakkı kazananların isimleri 17 Eylül 2018 saat 19:00 da http://inonu.edu.tr/tr/ydyo adresinden öğrenilebilir.

8-Yazılı sınav 80 sorudan oluşmaktadır. Sorular çoktan seçmeli olup toplam cevaplama süresi 120 dakikadır.

9- BÜTÜN ÖĞRENCİLERİN SINAVA FOTOĞRAFLI VE ONAYLI BİR KİMLİK KARTI VEYA GEÇERLİ BİR PASAPORT İLE GELMELERİ ZORUNLUDUR. FOTOĞRAFLI BİR KİMLİK BELGESİ OLMAYAN ADAYLAR KESİNLİKLE SINAVA ALINMAYACAKLARDIR.

 

10- Muafiyet Sınavı (Yazılı) çoktan seçmeli olup, Soru Dağılımı aşağıdaki gibidir.

Dil Bilgisi                                 : 30 Soru

Kelime Bilgisi                           : 20 Soru

Cloze Test                                :   5 Soru

Cümle Tamamlama                   :  4 Soru

İngilizce-Türkçe Çeviri              :  4 Soru

Türkçe-İngilizce Çeviri              :  4 Soru

Okuma Parçası                         :  8 Soru

Diyalog Tamamlama                 :  5 Soru

Örnek sorular için tıklayınız

11- Sözlü sınavı ise adayın konuşma ve dinleme seviyesini ölçmek amacı ile hazırlanan sorulardan oluşmaktadır. Adayın verilen süre içerisinde akıcı ve doğru bir şekilde konuşarak sorulara cevap vermesi beklenir. Adaylar tek tek sınava alınır.

12-  Sınav Sonuçları 21 Eylül 2018 saat 19:00 da http://inonu.edu.tr/tr/ydyo adresinden açıklanacaktır.